Depilacja to zabieg kosmetyczny, którego celem jest pozbycie się zbędnego owłosienia z różnych części ciała. Wbrew pozorom czynność ta znana jest kobietom jak i mężczyznom o tysięcy lat. Czym dokładnie jest oraz jakie występują jej rodzaje? Oto kilka cennych informacji na temat depilacji.

Depilacja - rodzaje i charakterystyka

Depilacja – kilka słów na temat historii

Tak naprawdę depilacja znana była już w epoce Starożytności, gdzie wśród Pań była ona koniecznością. A to dlatego, że w tamtych czasach owłosienie na ciele kobiety było wręcz nieakceptowalne. Wówczas wyrywano włosy przy pomocy wosku oraz specjalnych ostrzy wykonanych z brązu. Z biegiem czasu zaczęto stosować specjalny papier ścierny. Depilacja, zwłaszcza ta kobieca, stała się zabiegiem mocno popularnym w latach 40-tych XX wieku. Szczególnie w Stanach Zjednoczonych, głównie za sprawą mody na ubrania odsłaniające okolice bikini.

Depilacja – rodzaje

Obecnie depilacja przeszła dużą metamorfozę. Mimo to, wciąż wyróżnia się jej wiele rodzajów:

  • depilacja mechaniczna – (wosk, pasta cukrowa, depilator, maszynka);
  • depilacja chemiczna – (krem do depilacji, epilfree);
  • inne (depilacja laserem).

Depilacja woskiem

Obecnie drogerie posiadają szeroką gamę wosków do depilacji. Możemy dostać te tradycyjne na ciepło oraz na zimno, a także tzw. woski twarde. Dużym plusem wosku na ciepło jest możliwość rozgrzania mieszka włosowego przy jego aplikacji na skórę. Z kolei wosk na zimno najczęściej stosowany jest na małych powierzchniach takich jak wąsik czy broda. Jest to bardzo wygodny sposób usuwania włosków, a przy tym znacznie bardziej higieniczny niż wosk na ciepło. Woski twarde są stosunkowo nowym produktem rynkowym. Mimo to znalazły swoją rzeszę fanów. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że nie są nakładane aplikatorem w postaci rolki. Nakłada się je szpatułką, co zapewnia znacznie krótszy czas wykonywania zabiegów. Ponadto wosk przylega jedynie do łodygi włosa, a nie w całości do skóry, jak ma to miejsce w przypadku wosku tradycyjnego. Gwarantuje to mniejsze odczucia bólowe.

Pasta cukrowa

Depilacja pastą cukrową to naturalny sposób usuwania owłosienia. Można ją wykonać nawet samodzielnie w domu z kilku składników: cukru, soku z cytryny oraz z wyciągów ziołowych. Tak przygotowaną pastę cukrową nakłada się na skórę i zrywa podobnie jak paski z woskiem. Dużą zaletą pasty cukrowej jest znacznie mniejsza bolesność zabiegu niż ma się to w przypadku wosku.

Depilator

Depilację depilatorem warto wykonywać tuż po kąpieli. Wówczas skóra jest zmiękczona, a mieszki włosowe rozszerzone. Podczas stosowania depilatora ważne jest jednoczesne korzystanie z peelingów skóry, które zapobiegną wrastaniu włosów. Tak jak w przypadku innych metod depilacji, tak i producenci depilatorów również oferują szeroki ich wybór. Wyposażone są one w różnego rodzaju nakładki o działaniu chłodzącym, rozgrzewającym. Jednak mimo to zabieg nie należy do najprzyjemniejszych.

Maszynka

Stanowi ona najpopularniejszą metodę usuwania zbędnego owłosienia. Nie bez powodu. Dla wielu jest najszybsza, zupełnie bezbolesna i tania. Obecnie występuje bardzo szeroki wybór maszynek. Damskie maszynki wyposażone są m.in. w wyprofilowane ostrza czy specjalne paski nasączone preparatem łagodzącym. Niestety maszynki posiadają jedną podstawową wadę – trzeba je często stosować, a w dodatku włos odrastający po jej zastosowaniu staje się grubszy i mocniejszy.

Krem do depilacji

Kremy oraz pianki do depilacji głównie skierowane są dla osób posiadających delikatne owłosienie. Ze względu na to, że ich działanie opiera się na rozpuszczaniu łodygi włosa, kosmetyki tego typu nie do końca radzą sobie z grubym i gęstym owłosieniem.

Epilfree

Zabieg epilfree należy do dość nowych sposobów pozbywania się owłosienia. Stanowi metodę chemicznego usuwania włosów, która zapewnia trwałe efekty. Zabieg ten jest techniką mieszaną, ponieważ łączy w sobie depilację woskiem (metodę mechaniczną) oraz depilację chemiczną, która polega na wtłoczeniu w głąb skóry enzymów roślinnych. Epilfee przeznaczone jest głównie dla włosów jasnych.

Depilacja laserem

Metoda laserowa mimo że nie należy do nowości stanowi obecnie najskuteczniejszy sposób redukcji owłosienia. Światło lasera docierając do cebulki włosa trwale ją uszkadza powodując późniejsze wypadanie włosków. W związku z tym, że światło działa destrukcyjnie na miejsce wzrostu włosa, zabieg ten daje długotrwałe efekty gładkiej skóry. Dodatkową cechą tej metody jest brak podrażnień skóry w trakcie wykonywania zabiegów oraz całkowity komfort podczas ich przeprowadzania. Warto wiedzieć, że tego rodzaju zabiegi skierowane są tylko dla osób posiadających ciemne owłosienie.

Podsumowanie

Jak widać sposobów usuwania niechcianych włosów jest wiele. Jednak to sami musimy zdecydować jaka metoda najbardziej nam odpowiada. Decyzja ta na pewno zależna jest od efektu jaki chcemy uzyskać oraz od miejsca jakie chcemy poddać depilacji. Ponadto rodzaj depilacji musi być również dostosowany do kondycji naszej skóry oraz do rodzaju i koloru włosów.