Golenie maszynką to najszybsza, bezbolesna i jedna z najtańszych metod usuwania zbędnego owłosienia. Stanowi ona najbardziej popularny sposób depilacji, ponieważ natychmiastowo pozwala poczuć nam komfort gładkiej i zadbanej skóry. Jednak czy depilację tę można wykonywać o każdej porze dnia? Czy pora golenia ma jakiekolwiek znaczenie i jest zdrowa dla naszej skóry ? Podpowiadamy.

Golenie maszynką - kiedy najlepiej to robić?

Często zdarza się, że nie jednej z nas brakuje czasu na kompleksową pielęgnację naszego ciała. Makijaż, demakijaż twarzy czy malowanie paznokci wykonujemy w pośpiechu bez zwracania uwagi na szczegóły. Podobnie bywa również z depilacją. Zwykle wykonujemy ją rano tu przed wyjściem z domu. Później jednak okazuje się, że nasze nogi nie są do końca gładkie, a skóra nie wygląda idealnie. Jak tego uniknąć? Czy pora depilacji ma aż takie znaczenie?

Golenie maszynką – kiedy najlepiej to robić?

Jak się okazuje najlepszą porą na golenie ciała nie jest poranek, a wieczór tuż przed pójściem spać. Wszystko dlatego, że po kąpieli nasza skóra posiada podwyższoną temperaturę. Ma ona duże znaczenie, ponieważ to właśnie dzięki niej otwierają się pory skórne oraz włosy, które mogły być pominięte w trakcie golenia w inny sposób. Dzięki temu skóra ogolona wieczorem jest znacznie gładsza niż gdybyśmy goliły ją rano i po chwili wyszły na zimno.

Dodatkowo golenie nóg porą wieczorną chroni naszą skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (promieniowanie UV, niska temperatura, wiatr). Nocą skóra ma czas na regenerację. Dodatkowo wieczorem depilację możemy wykonać dokładnie i bez pośpiechu co zapewni nam gładką skórę oraz brak możliwości przypadkowego skaleczenia się.

Depilacja wieczorna niesie za sobą kolejny plus jakim jest fakt, że skóra porą wieczorną odpoczywa w luźnych bawełnianych spodniach czy koszulce. W innym przypadku, podczas porannej depilacji i nałożeniu na skórę obcisłych jeansowych spodni czy t-shirtu, mogłoby dodatkowo podrażnić skórę i zakłócić jej proces regeneracji.

W celu uzyskania jeszcze lepszego efektu warto również pamiętać o kilku ważnych zasadach.

1.Nie gól ciała na sucho.

Jest to duży błąd, ponieważ w ten sposób łatwo wywołać podrażnienia skóry oraz jej skaleczenia. Należy więc podczas depilacji maszynką sięgać po specjalnie do tego przeznaczoną piankę lub odżywkę do włosów. W ten sposób skóra nie będzie sucha, a ruchy maszynki będą płynne i komfortowe.

2.Używaj ostrej maszynki.

Zużyte ostrza maszynki oczywiście nie zadziałają tak jak powinny. Dlatego też jeśli zauważymy na skórze podrażnienia, pieczenie lub swędzenie warto wymienić maszynkę na nową.

3.Precyzja.

Podczas depilacji maszynką należy również pamiętać o dokładności golenia włosków, a także o odpowiedniej styczności ostrzy maszynki z powierzchnią skóry. Nie należy również kilkakrotnie przesuwać maszynką po danym fragmencie skóry.

Czy golenie jest korzystne dla naszej skóry?

Golenie maszynką nie jest do końca korzystne dla naszej skóry. Wszystko dlatego, że powoduje ono mikroskopijne uszkodzenia naskórka, które nie są widoczne dla nas gołym okiem. Często depilacji maszynką towarzyszą również zacięcia skóry oraz problemy tj. wrastające włoski czy zapalenie mieszków włosowych. Ponadto stałe i codzienne używanie maszynki usuwa również naturalny film ochronny ze skóry, co w wyraźny sposób przekłada się na jej kondycję. Aby temu zapobiec warto zastanowić się nad innymi, bardziej skuteczniejszymi metodami pozbywania się owłosienia, do których należy m.in fotodepilacja. Stanowi ona bezpieczną i przede wszystkim nieinwazyjną metodę redukcji owłosienia niemalże z każdej okolicy ciała. Jest bezbolesna i co najważniejsze zapewnia trwałe efekty gładkiej i zdrowo wyglądającej skóry.