Krem do depilacji stanowi jedną z bezpieczniejszych metod usuwania niechcianego owłosienia. Jego charakterystyczną cechą jest brak konieczności posiadania wprawy w nakładaniu. Jak więc stosować krem do depilacji? Kiedy i na jakie okolice ciała unikać jego aplikacji? Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu produktowi.

Krem do depilacji - jak stosować?

Jaki ma skład krem do depilacji?

Głównym składnikiem kosmetyków takich jak kremy do depilacji jest kwas tioglikolowy, którego zadaniem jest rozpuszczenie keratyny włosa (białka budującego włos). Ten silny związek po aplikacji na skórę wnika we włosy, a następnie rozpuszcza znajdujące się w łodydze włosa mostki miozynowe. Depilacja wykonywana kremem dotyczy tylko pozbycia się łodygi włosa. Bowiem cząsteczki tego rodzaju substancji są na tyle duże, że nie docierają do cebulek włosa (miejsce odpowiedzialne za prawidłowy wzrost włosa znajdujące się w głębokich warstwach skóry). Dlatego też, włoski po kilku dniach odrastają.

Ze względu na to, że składniki kremów do depilacji są na tyle silne, do tego rodzaju produktów dodawane są również substancje o działaniu łagodzącym oraz nawilżającym np. (wyciąg z rumianku, aloesu czy mocznika). Warto zaznaczyć, że wadą kremów do depilacji jest ich mało przyjemny zapach. Jednak obecnie występujące kremy w drogeriach zawierają dodatki substancji zapachowych, które zwiększają komfort ich stosowania.

Krem do depilacji – rodzaje

Ze względu na to, że włoski w różnych miejscach na ciele posiadają różną grubość, a sama skóra również ma zmienną wrażliwość, wyróżnia się więc wiele rodzajów kremów do depilacji. Ich podział wykonany jest ze względu na rodzaj skóry (sucha, wrażliwa, normalna), a także ze względu na miejsce depilacji (twarz, pachy, bikini).

Czynnikiem różniącym wszystkie rodzaje kremów od siebie jest przede wszystkim inna zawartość składników aktywnych. Oczywiście w kremach do skóry wrażliwej będzie ona nieco mniejsza niż w kremach do skóry normalnej. Ponadto różnią się między sobą ilością substancji dodatkowych. Dla przykładu: w kremach dla skóry suchej znacznie więcej będzie zawartych składników o działaniu nawilżającym (np. mocznik). Z kolei w kremach dla skóry wrażliwej więcej będzie substancji kojących i łagodzących (np. wyciąg z aloesu).

Jak stosować krem do depilacji?

Depilacja przy użyciu kremu nie jest skomplikowana. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności dobrze jest dokładnie przeczytać etykietę, która znajduje się na odwrocie produktu. Na początku należy dokładnie umyć okolicę, którą chcemy poddać depilacji, a następnie dokładnie ją osuszyć. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie się, czyli założenie specjalistycznych rękawiczek ochronnych i przybranie odpowiedniej pozycji, w której będzie nam wygodnie wykonywać zabieg.

Następnie wyciskamy krem na powierzchnię skóry i rozprowadzamy go przy użyciu szpatułki na całej okolicy, którą chcemy wydepilować. Jeśli natomiast nie posiadamy szpatułki, krem można zaaplikować na skórę rękoma. Ważne, aby posiadać wówczas rękawiczki ochronne. Krem pozostawiamy na skórze na czas określony w instrukcji. Zwykle jest to około 5-10 minut. Nie powinno się przekraczać tego czasu. W przeciwnym wypadku może dojść do podrażnienia skóry.

Po upływie tego czasu należy spłukać krem pod prysznicem. Należy wykonać to dość dokładnie, a następnie osuszyć skórę. Zdarzyć się może sytuacja, że krem może nie chwycić wszystkich włosów. Dlatego jeśli po depilacji widoczne będą na skórze pojedyncze włoski zabieg można powtórzyć. Istotne jest również, aby po wykonaniu depilacji posmarować skórę balsamem nawilżającym, w celu zapobiegnięcia wysuszeniu się skóry.

Krem do depilacji – przeciwwskazania

  • otwarte rany i skaleczenia
  • depilując okolice intymne niewskazane jest nakładanie kremu na błony śluzowe